Zaujímavosti z kníh  
 
 

El Salvador a krajina:
El Salvador leží v Strednej Amerike, pri brehoch Tichého oceánu. Povrch krajiny poznamenala častá sopečná erupcia a mnoho sopiek je dnes prístupných aj verejnosti a turistom.

Krajina El Salvadoru:
V pralesoch môžeme nájsť mnoho živočíchov, ktoré sú pre nás cudzie. Veľké hlodavce, pavúčie opice, množstvo nám úplne neznámych druhov hmyzu, vtákov, a voľne žijúcich papagájov.

Pamiatky krajiny:
Nedivte sa ak si zájdete do mesta a spýtate sa na nejaké menej známe pamiatky, že vás miestny zavedie na svoje pole. Mnoho kamenných blokov popísaných hieroglyfmi, či kamenné sochy sú roztrúsené po okolitých štátoch aj v El Salvadore dostatočne. Tie najväčšie sú chránené UNESCOm, menšie štátom. Tie na súkromných pozemkoch si niekedy chránia majitelia samotní. Pamiatky sú národným dedičstvom, majiteľ poľa nie je nútený sa o národnú pamiatku starať, ale stúpajúca turistika v krajine ešte môže mnohé priniesť... tak prečo sa o ňu nepostarať? :-)

Penia
ze:
Krajina nemá vlastnú mincovňu a pokusy zaviesť vlastnú menu sa stretli s mnohými problémami. Keďže sa však už roky v krajine používala americká mena, postupne sa zachovala ako jediné platidlo. Niektorí Salvadorci ani netušia, kto na bankovkách je a či vôbec pre ich krajinu niečo tá hlava na bankovke spravila...

Indiáni stále žijú:
Najväčšou skupinou obyvateľstva El Salvadoru sú mestici. Potomkovia starých indiánov, ktorý sa pomiešali s prisťahovalcami zo Španielska a Portugalska.

Černošské nariadenia:

Až v roku 1980 sa po 50 rokov zrušil zákaz vstupu na územie El Salvadoru a práva na slobodný život černošskému obyvateľstvu. Po 30 rokov je z El Salvadoru demokratická krajina so zákonmi príliš sa neodlišujúcimi od vyspelejších krajín.

Festivaly:
Ak máte možnosť navštíviť krajinu v období osláv, či Dňa Indiánov, určite tak urobte. V hlavnom meste San Salvador sa toho v takéto dni dá vidieť mnohé, aj zo života Indiánov. Ťahá vás to k týmto civilizáciám? Salvador istotne postačí na uspokojenie chúťok po Stredoamerickej Indiánskej kultúre.

Exup
éryho láska:
Istotne poznáte autora knihy Malý Princ menom Antoine de Saint-Exupéry. Jeho manželka Consuelo de Saint-Exupéry bola salvadorská aristokratka.

Ďalšie zaujímavosti:
Ak by ale predsa len nestačilo zaujímavého čítania, skúste nahliadnuť na stránky internetového magazínu Zaujímavosti, na ktorom sa dá prečítať toho oveľa viac o Južnej Amerike, zaujímavých miestach, význame niektorých pamiatok, o živote Indiánov, o starých kultúrach a mnoho iného. V každom prípade však v slovenčine a s neustále novými novinkami, prípadne súťažami o hodnotné knihy a podobne.

 
 
 
 
 
  Zaujímavosti zo života  
 
 

Hudobný priemysel a tance:
Kúpili ste si na trhu hudobné CD a neskôr ste zistili, že ide o prepálené CD? Žiaden strach, istotne máte originál, hoci našinec by to za originál nepovažoval. Jediné hudobné vydavateľstvo v krajine nepokryje množstvo hudobníkov v krajine a hudobníci finančne nepokryjú vydanie ich CD s úplnou potlačou. Na uliciach sa ozýva rádio miestnej či národnej hudby. Len v malej miere budete počuť Shakiru, či iné komerčné zvuky. Nočných podnikov je dostatok skôr v centrách miest. A keď už ste tam, nezabudnite, že aj v Salvadore sa tancuje u nás čo raz populárnejšia salsa.

Cesty:
Nachystajte si pevnú obuv, žiadne topánky na podpätkoch. Mnoho chodníkov v dedinách a mestách je v krajine ešte od čias dobyvateľov a rovnaký štýl ich budovania zostal dodnes. Kamenná dlažba, kam sa len pozriete. Hladký povrch majú hlavné cesty, miestnym tu celkom postačí prašná cesta.


 
 
 

 


All right reserved © 2008 ELSALVADOR.SK -
platby za doménu od roku 2008 do 5. februára 2016 nepretržite prebiehali pod pôvodným autorom.
Stránky mali byť súčasťou cestovateľskej komunity. Od februára 2016 sú venované novej sieti stránok.

Práva na použitie fotografií a textového materiálu vyhradené, ďalšia reprodukcia materiálov je prísne zakázaná.