Obyvateľstvo  
 
  Obyvateľstvo je vlastne zložené z potomkov španielskych prisťahovalcov, ktorý sem začali prichádzať začiatkom 16. storočia po obsadení oblasti seržantom Pedrom de Alvaradom, ktorý patril pod velenie slávneho Hernana Cortéza, ale aj potomkov starých Mayov, prípadne iných menších kmeňov.

Obyvateľstvo je prevažne rímskokatolícke, a hrá významnú úlohu v kultúre El Salvadru. Kresťanstvo do krajiny priniesli prvý dobyvatelia a misionárske skupiny. Ľudia sa venujú keramike, krajčírstvu, maliarstvu, sochárčine a pre začínajúci cestovný ruch slovenských a českých turistov, aj vďaka CK Kartaga a CK Eximu, sa časom možno v tejto ďalekej krajine dočkáme aj obchodníkov, ktorý nás budú oslovovať v našej reči, s českými, či slovenskými ceduľkami na obchodoch a podobne tak, ako to býva v niektorých letoviskách v Európe. Medzi uznávané profesorské, alebo duchovné osobnosti El Salvadoru patria mená: Ignacio Martin-Baró, alebo Segundo Montes, ktorého zabili v roku 1989 v občianskej vojne v Salvadorskej pešej armáde. 20% percent vierovzynania tvoria protestanti a ich pomer voči rímskokatolíkom sa zvyšuje. Úradný jazyk je španielština, avšak angličtina je bežným jazykom na úradoch, a samozrejme v ubytovacích zariadeniach. V Salvadore môžeme nájsť mnoho imigrantov, rôznych skupín ako napríklad aj Palestínskych kresťanov, ktorí patria medzi najpočetnejšie skupiny. Čierne africké obyvateľstvo sa El Salvadoru vyhlo. Dovážanie otrokov z Afriky a celkovo otrocký trh viedol a fungoval mimo územie Salvadoru. Generál Maximiliano Hernandez Martinez v roku 1930 uzákonil zákaz vstupu na územie štátu ľuďom čiernej pleti bez výnimky. V roku 1980 bol tento zákon zrušený. Čierne obyvateľstvo sa v malej miere nachádza len v prístavnom meste La Union, alebo v hlavnom meste San Salvador.

   Školstvo v El Salvadore je zatiaľ na nízkej úrovni. O vzdelanie sa starajú štátne základné školy, delené do tried, v menších oblastiach je viacero tried v jednej triede. Školstvo je podporované štátom, vyššie vzdelanie je pre majetnejších, ale aj pre snaživých. Učivo pozostáva z jednoduhších osnov, ako našich samozrejme. Negramotnosť je skôr záležitosť staršieho obyvateľstva.

   Mentalita obyvateľstva je pokojná, nekonfliktná, ale treba brať ohľad aj na skutočnosť, že v našej obyčajnosti sme pre nich exotický národ. Nie su príliš zvyknutí na turistov, takže absolútne nemôžete čakať otravných obchodníkov, ktorý sa vám snažia vnútiť tovar, a obletovanie vás na každom rohu. Napriek vysokej chudobe ide o národ šťastný a spokojný. Veľký plus spravíte pri návštevách na fakultatívnych výletoch, ak by ste mali pre deti cukríky, či menšie sladkosti. Pre nás je drobnosť malý balíček cukríkov, pre miestne deti je to dôvod, prečo v turistoch nehľadať len povaľačov a obdivovateľov krás ich zeme, ale vidia v nás aj dobré. V jednoduchosti bežného života miestnych je nové a nevidené takmer čokoľvek čo robíte. Niektorí vám ochotne zapózujú, usmejú sa do objektívu a zakývajú na šťastnú cestu.
Napriek celej tej jednoduchosti v tejto krásnej krajine pochopíte, že v raji sa zložito žiť nedá. Žiť v raji, žili by sme rovnako. Nájsť si dobrého priateľa v Salvadore nie je nijak obtiažne. Postačí nájsť spoločnú reč.
 
 
 
 
 
  Mapa hustoty populácie  
 
 

 
 
 
 
 
  Tip  
 
 

Civilizácií Mayov a iných Stredoamerických Indiánov sa bližšie venujú na jednej staršej stránke projektu Egymaya

 
 
 

 

 


All right reserved © 2008 ELSALVADOR.SK -
platby za doménu od roku 2008 do 5. februára 2016 nepretržite prebiehali pod pôvodným autorom.
Stránky mali byť súčasťou cestovateľskej komunity. Od februára 2016 sú venované novej sieti stránok.

Práva na použitie fotografií a textového materiálu vyhradené, ďalšia reprodukcia materiálov je prísne zakázaná.